I Międzynarodowa Konferencja Naukowa "The Multidimensionality of Cybersecurity"
Opublikowano 26.04.2024 13:29

Od środy naukowcy, prelegenci z wielu instytucji jak i przedstawiciele uczelni uczestniczą w I Międzynarodowej Konferencji Naukowej "The Multidimensionality of Cybersecurity" („Wieloaspektowość cyberbezpieczeństwa”). Głównym założeniem konferencji jest dyskusja na temat społecznych, politycznych, technicznych i prawnych problemów odnoszących się do szeroko rozumianego bezpieczeństwa na płaszczyźnie cyber. Głównym organizatorem wydarzenia jest Uczelnia Techniczno-Handlowa im. H. Chodkowskiej w Warszawie.

Konferencja naukowa stanowi kontynuację działalności badawczej realizowanej przez pracowników badawczo-dydaktycznych we współpracy z naukowcami z polskich i zagranicznych ośrodków naukowych w ramach projektu „The multi-dimensionality of cybersecurity and its relevance to the functioning of international institutions, national actors and socjety”, którego celem była analiza cyberbezpieczeństwa pod kątem jego ponadnarodowego charakteru, z uwzględnieniem cyberzagrożeń występujących w przestrzeni publicznej, prywatnej i społecznej. W pracach nad projektem wzięły udział dr Dominika Liszkowska z Katedry Studiów Regionalnych i Europejskich oraz dr Ewa Włodyka z Katedry Nauk o Polityce Wydziału Humanistycznego Politechniki Koszalińskiej. Przedstawione przez nasze reprezentantki zagadnienia dotyczą kwestii cyberbezpieczeństwa procesów wyborczych w Polsce. W konferencji uczestniczy również Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Cyfryzacji dr Krzysztof Gawkowski.

Trzydniową konferencję podzielono na pięć paneli dyskusyjnych. Dyskutowano na temat wyzwań i zagrożeń w cyberprzestrzeni z uwzględnieniem form cyberprzestrzępczości i podejmowanych działań wykrywczych. Kolejnym zagadnieniem poruszanym na konferencji była rola nowoczesnych technologii w kształtowaniu bezpieczeństwa jak i aspekty prawne cyberbezpieczeństwa. Rozmawiano o transgranicznych wymiarze cyberberbezpieczeństwa. Konferencję zakończy panel dotyczący zagadnień związanych z cyberbezpieczeństwem krajów Europy Środkowej i Wschodniej w perspektywie filozoficznej, politycznej i wojskowej.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Cyfryzacji dr Krzysztofa Gawkowskiego oraz Wicepremiera, Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza.

Konferencja jest finansowana ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu Doskonała Nauka II